Vali Çınar kadınlarla bir araya geldi

Bitlis Valisi ve Belediye Başkanı Ahmet Çınar, yardımcısı Kamil Güzel ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Bitlis Belediyesi tarafından organize edilen kahvaltıda kadınlarla bir araya geldi. Bitlis Belediyesine ait sosyal tesislerde düzenlenen kahvaltı programına yaklaşık 200 kadın katıldı. Kahvaltı sonrasında kadınların sorunlarını dinleyen Başkan Çınar, “Kadınlara hizmet etmek, emin olunuz ki şereflerin en üst kısmında yer alır. Söylenecek çok söz var. Hani ne söylesek sizin hakkınızı teslim etmiş olamayız. Ama şu bir gerçek ki siz her türlü ilgiye, itlafa, güzelliğe layık insanlarsınız. Hani bu hakkı çok teslim edebilmiş değiliz açıkçası. Hem bu bütün dünyada böyle hem bölgemizde, Bitlis’imizde de biraz böyledir. Hani bölgemizde hoca efendilerimiz ve şeyh efendilerimiz çok ya. Ben onlarla konuşurken de söylüyorum. Arada diyorum ki, kadınların en büyük bölgede haklarının yenildiği alanlardan birisi miras konusudur. Kadınlarımıza miras vermiyoruz. Verenler vardır, ama yaygın bir şekilde kadınlarımıza miras vermiyoruz. Hâlbuki Cenab-ı Allah ‘verin’ diyor. Kur’an-ı Kerim’de bu en temel hak olmasına rağmen bunu biz vermiyoruz. Tabi devlet tarafı olarak yöneticiler olarak bizimde sorumluluklarımız var. Aynı zamanda topluma etki eden kanaat önderi sıfatında olan bu hocalarımızda sorumlulukları var. Dolayısıyla bu konuda mücadele etmeden biz İslam’ı da hem iyi anlamış, hem iyi yaşamış, iyi anlatmış da olamayız” dedi.
Bitlis Valisi ve Belediye Başkanı Çınar, bölgede kız çocukları evlendirilirken, rızası alınmadan evlendirilenlerin olduğuna da belirterek, “Evlilikler de kadının rızası şart, erkeğinde tabi rızası şart. Nikâhın olabilmesi için onun kendi iradesi ile razı olması gerekiyor. Ve bir diğer husus evlenenlerin denk olması gerekir. Bu konuda da epey hak ihlallerinin olduğunu biliyoruz. Bu konuyu da baskıyla, vurguyla kendilerine ifade ediyoruz. Bizde devlet yöneticileri olarak elimizden geleni bu konuda yapıyoruz. Bu temel ana iki konu bölgemizde ama şunun bilgisini biz hem devlet yöneticileri olarak hem de Bitlis Belediyesi tarafı olarak elimizden gelen her şeyi yapma isteğindeyiz. Niyetimiz iyi. Çabalarımızda var, inşallah neticesini de alacağız” şeklinde konuştu.
Çınar, Bitlis’e ve Bitlislilere hizmet etmekten onur duyduğunu da ifade ederek, “Biz Bitlislilere ve Bitlis’e hizmetkar olmaktan, onlara hizmet etmekten şeref duyan insanlarız. Kadınlara hizmet etmek emin olunuz ki şereflerin en üst kısmında yer alır. Çünkü siz annelersiniz, evlatlar hep sizin ellerinizde büyür. Erkekler ne kadar güçlü ve baskın dursalar da inanınız ki evde kadın ne derse o olur. O da büyük bir mücadele, azminin ve yeteneğinin olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla anneler ne kadar işin bilincinde olursa, anneler ne kadar fazla eğitim almış olurlarsa çocuklar, toplum ve dünya da o kadar gelişir ve güzelleşir. Biz bunun farkındayız. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
Programa katılan kadınlara karanfil verilirken, kadınlar da Bitlis Belediye Başkan Vekili Ahmet Çınar’a kendi el emekleri ile yaptıkları bazı hediyeler verdiler.

Bir önceki yazımız olan Van Gölü sahilinde bisiklet etkinliği başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir