Hizan’da ilkyardım eğitimi

Bitlis’in Hizan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) görevlileri tarafından Kur’an kursu öğreticilerine ve kurslara katılan öğrencilere ilkyardım eğitimi verildi.
Hizan Öğretmenevinin konferans salonunda gerçekleşen eğitimde, Hizan TSM Hekimi Engin Çelik ve yardımcı hemşireler tarafından katılımcılara uygulamalı ilkyardım eğitimi verildi. İlkyardım, kaza veya yaşamı tehlikeye düşürecek bir durumda tıbbi yardım bağlanıncaya dek hayatın kurtarılması veya yaşamın devam etmesi için yapılan ilaçsız uygulamalar olduğunu belirten Çelik, Kazalara bağlı ölümlerin yüzde 10’u ilk 5 dakika içinde, yüzde 54-66’ı ise ilk 30 dakika içinde oluştuğu düşünülürse, ilkyardımın önemi çok daha iyi anlaşılacaktır. İlkyardımın ilk basamağı, kişinin durumunu değerlendirmektir. Eğer bilinç kapalı ise hava yolunu açmak önceliklidir. Ağzının içindeki yabancı cisimleri temizlemek ve hastaya solunumu destekleyen baş geri çene yukarı pozisyonunu vermek dahi bazen tek başına yeterli olabilmektedir diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Bitlis Belediyesinden ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ eğitimi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir