Güroymak’ta doğaya yem bırakıldı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı.
Güroymak’ta zorlu kış şartları ve yoğun kar yağışı sebebiyle yüksek kesimlerde kar kalınlığının artması sonucu yaban hayvanları yiyecek bulmakta güçlük çekiyor. Beslenme sıkıntısını gidermek maksadıyla Bitlis’in değişik bölgeleri ile Güroymak ve civar köylerin kırsal alanlarında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yemleme faaliyetleri gerçekleştirildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada, yaban hayvanlarının kış aylarındaki yem ve yiyecek sıkıntılarını gidermek maksadıyla gerçekleştirilen yemleme çalışmalarının hız kesmeden devam edeceği belirtildi. Açıklamada, “Yoğun geçen kış şartlarından dolayı kar örtüsü sebebiyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için doğaya 200 kilogram civarında yem bırakılmıştır. Bitlis’in değişik bölgelerinde bütün kış boyunca yemleme faaliyetleri devam edecektir. Ayrıca av koruma ve kontrol faaliyetleri aralıksız devam etmektedir” denildi.
Güroymak Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Refik Budak ise, bilinçsiz avlanmaya dikkat çekerek, “Bilinçli bir şekilde avlanmak çok önemli. Yasal ve hangi zamanda hangi yerde ne avlanacağının bilinciyle hareket edersek; avlanmanın ve avcılığın doğa sevgisiyle bütün olduğunu görürüz. Kaçak avlanmak hem güvenliğimizi tehdit eder hem de dönüşü olmayan hayati zararlara yol açar. Özellikle daha acemi olan genç arkadaşlarımızın av bölgesine gidene kadar tüfeklerine fişek koymamaları ve emniyetini açmamaları konusunda uyarıyorum” dedi.

Bir önceki yazımız olan Tatvan’da sağlık hizmeti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir