Çiftçilere cevizde uygulamalı aşı kursu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İş-Kur ve Adilcevaz Ziraat Odası Başkanlığı tarafından imzalanan protokolle ilçedeki çiftçiler için açılan ceviz yetiştiriciliği kursu kapsamında eğitim alan 15 kursiyere, ilçeye bağlı Bahçedere köyünde aşılı ceviz yetiştiriciliği yapan Erdal Günay tarafından uygulamalı aşı kursu verildi.

Ceviz yetiştiriciliği eğitimi alan çiftçilerin ilgiyle takip ettiği eğitimde Erdal Günay, cevizlerde yapılan aşı çeşitlerini uygulamalı olarak gösterdi. Günay, kursiyerlere ceviz aşısı yapma aşamalarını uygulamalı olarak anlattığını ifade ederek, “İlçemizde 10 dönümlük arazi üzerine kurmuş olduğum gen bahçesinde ceviz yetiştiriciliği eğitimi alan hemşehrilerimize aşılama teknikleri ve dikkat edilecek hususlar konusunda teorik ve uygulamalı olarak ceviz fidanlarında aşı yapma yöntemlerini öğrettik. Bildiğiniz gibi ceviz ilçemizde çok önemli bir yere sahiptir. Ancak ilçemizdeki ceviz üretimi ve aşılı ceviz fidanı yetiştiriciliği istediğimiz seviyede değildir. İnşallah bu kardeşlerimiz de almış oldukları eğitimler sonucunda bu işe atılarak ceviz yetiştiriciliğinde ve üretiminde ilçemiz cevizine önemli katkılar sağlayacaklardır” dedi.

Bir önceki yazımız olan Ahlat’ta yeni öğretmenevi yapılacak başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir