8 Mart Çarşamba Reyting sonuçları | Diriliş, Evlat Kokusu’nu ezdi geçti

Reyting sonuçlarında zirvede kim var merak ediliyor. Çarşamba günlerinin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, yine reytinglerde lider konumda. Poyraz Karayel’in yerini doldurması beklenen Evlat Kokusu dizisi Kanal D ekranlarında yeni başladı. Evlat Kokusu’nun Diriliş Ertuğrul’u reytinglerde geçmesi bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Diriliş Ertuğrul reytinglerde lider konumda olurken, Evlat Kokusu alt sıralara düştü.

Reyting sonuçları nasıl ölçülür? 

Reyting temel olarak hangi programın ve televizyon kanalının ne kadar izlendiğini ortaya çıkaran sistemin adıdır. Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son bilgilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor.

Reyting oranları nasıl hesaplanır? 

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adı verilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar ve tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna göre bir sıralama yapılır. Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.Reyting denekleri nasıl seçiliyor Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor.

Bir önceki yazımız olan Game of Thrones 7. sezonun başlangıç tarihi belli oldu başlıklı makalemizde game of thrones, game of thrones 7 sezon ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir